KRASOJAZDKYŇA

PROGRAM    KONTAKT    PROJEKTY    PODPORA    INÉPROGRAM.htmlCONTACT.htmlPROJEKTY.htmlSUPPORT.htmlINE.htmlshapeimage_1_link_0shapeimage_1_link_1shapeimage_1_link_2shapeimage_1_link_3shapeimage_1_link_4
 

Chcela som to vyskúšať aj ja. Keď som si spomenula, aká som dengľavá, vzdala som to. „Som nemehlo. Spadnem,“ zahlásila som. Romana sa rozosmiala, ale jej smiech ma vôbec neurážal. „Keď to dokáže taký kripel ako ja, tak ty to zvládneš ľavou zadnou!“ Zoskočila a vystrela sa. „Šup, šup. Pomôžem ti,“ vyhlásila, a ja som v sebe nedokázala nájsť štipku odporu. Ani neviem, ako som sa vyterigala na Sesila. Odrazu som bola vyššia. Kôň kráčal. Pomaly. Pripadala som si byť veľmi dôstojná a dôležitá. Cítila som jeho veľké, teplé telo a pokojný pohyb. Hladkala som rukami svalnatý krk, hompáľala nohami. „Aké to je?“ vyzvedala Romana. „Úžasné,“ skríkla som nadšene. Potom som ležala na Sesilovom pohodlnom a skoro rovnom chrbte. Hľadela som na priesvitnú oblohu a mala pocit, že som o čosi bližšie k nebu.  Romana mi radila, ako mám sedieť. Čo mám urobiť s nohami, aby ma kôň poslúchal. Sesil ma samozrejme ignoroval. Často zastal a poobžieral zvyšky suchej trávy. „Máš slabé nohy, ale keď budeš jazdiť častejšie, začne ťa poslúchať,“ vysvetlila mi Romana. Bola som v siedmom nebi. Cítila som, že bude takým dôležitým človekom ako babča. Úplne ma očarila. Povedala mi o leukoplaste na brade. Včera ju zmlátil foter. Hovorila mi o hlúpych deckách, ktoré sa jej posmievajú za to, že kríva. O svojej láske k Sesilovi. Rozprávali sme sa naozaj dlho. Tak dlho, až som zabudla na to, že utekám z domu.

Divadlo bez domova po prvý krát vydáva knihu principálky ako svoju druhú publikáciu. Na jej vzniku sa spolupodieľali herečky DBD aj ženy na materskej dovolenke. v roku 2014 bol krst knihy spojený s netradičným scénickým čítaním. Kúpou knihy Krasojazdkyňa podporíte aktivity  našej organizácie.


Knihu si môžete objednať v kníhkupectvách Martinus, alebo Artfórum.


2.- 6. júna 2014 uviedlo Rádio DEVÍN čítanie knihy Krasojazdkyňa na pokračovanie.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu.

Krasojazdkyňa bola finalistkou Anasoft litera za rok 2014