PROGRAM    KONTAKT    PROJEKTY    PODPORA    INÉPROGRAM.htmlCONTACT.htmlPROJEKTY.htmlSUPPORT.htmlINE.htmlshapeimage_1_link_0shapeimage_1_link_1shapeimage_1_link_2shapeimage_1_link_3shapeimage_1_link_4
 
 

Deň mŕtvych počas Babieho leta

Už devätnásty raz sa v areáli psychiatrickej liečebni Praha-Bohnice konala kultúrna prehliadka, ktorú usporiadatelia nazvali trocha romanticky-Babie leto. Okrem koncertov tradične zahrňuje aj divadelné predstavenia, programy pre deti, psychohry, výtvarné dielne, výstavy. Prispieva k odstraňovaniu bariér medzi zdravými a zdravotne postihnutými ľuďmi a navodzuje atmosféru tolerancie. V rámci akcie Babie leto sa konal, v sobotu 13.septembra, medzinárodný festival bezdomoveckých divadiel Hic Sunt Leones, na ktorý sme prijali pozvanie aj my. Festival organizovalo združenie Ježek a Čížek (ČR). Vystúpilo s hrou Potopa světa a odpremiérovalo predstavenie Pixy. Ďalej účinovali AHA színpad (HU), pouličné bábkové divadlo BHS Praha a Divadlo Rozkoš(ČR). Do Bohnic sme sa vydali v plnom počte. Spolu trinásť ľudí a scéna cestovali do Prahy v troch autách, aby medzinárodnému publiku predstavili divadelnú hru - Deň mŕtvych. Divadelný výlet sa oproti predchádzajúcim líšil tým, že s nami prvý krát cestovali aj herečky-zdravotne postihnuté dievčatá z DSS na Mokrohájskej ulici. Telesný handicap herečiek pozitívne ovplyvnil hereckú komunitu. Predajci NB boli disciplinovanejší a citlivo pomáhali dievčatám s vozíčkom. V divadelnej sále ktorá je bežne k dispozícii psychiatrickým pacientom, sa publikum zoznámilo s nezabudnuteľnou, nahluchlou tetou Cecíliou, záhadným indiánom Tliltic Ecotl a ďaľšími postavami čiernej komédie z prostredia Mexika. Aj napriek chladnému počasiu, sme sa po odohraní predstavenia vydali na prechádzku po nádhernom parku psychiatrickej kliniky a navštívili koncerty, stánky s výrobkami pacientov a chránené dielne. Babie leto bolo naozaj pestré. Ozvláštnili ho Zážitkové kouty, Keltská vesnička aj Psychohry, ktoré poukázali na to, že hranice medzi duševným zdravým a chorobou sú častokrát veľmi iluzórne.

Našu účasť na festivale finančne podporili: Ministerstvo Kultúry SR, o.z.Proti Prúdu a Drift.

Divadlo bez domova v Budapešti

Naša ďalšia cesta smerovala tentokrát do hlavného mesta Maďarska, kde sme boli súčasťou jedinečného medzinárodného projektu “A Christmas Carol” (Vianočná koleda). Po prvý krát v histórii sa 4 bezdomovecké divadlá (AHA z Maďarska,Ježek a Čížek z Česka,Jozef Wresinski Cultuur Stichting z Holandska a naše divadlo) rozhodli naštudovať v angličtine spoločne hru a predstaviť ju širokému publiku. Za 10 dní sme naskúšali presdtavenie s vianočnou tématikou a odprezentovali ju v sobotu 25.10.2008 v divadle Polgár Centrum. Viec info tu.

DBD zastupovali: Veronika Szekerová, Olina Hertlová a Ondrej Stojka.


Našu účasť finančne podporila IMPA.

Divadlo bez domova na cestách